top of page

Tansiyon ve Nabız Takibi

TANSİYON VE NABIZ TAKİBİ

Tansiyon Takibi Neden Önemlidir?

 

Yaşam adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyon, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. “Yüksek tansiyon” dediğimiz kan basıncının çok yüksek olması durumunda, hayat kalitesini düşüren sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Tansiyon herkeste vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bunun tam tersi olarak normal değerlerin dışında olan tansiyon vücuda zarar verebilir.

Tansiyonun yükselmesi halinde kişi vücudunda bazı değişiklikler hissetmeye başlar. Baş dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefes darlığı ve bulanık görme bu değişikliklerden bazılarıdır.

 

 Neden Dikkat Etmeliyiz?

Tansiyona dikkat edilmesinin birçok sebebi var. Sağlıklı yaşam ve hayat kalitemizin düşmemesi için tansiyonumuza çok dikkat etmemiz gerekir. Bunun için en önemli yapılması gereken şey, doğru bir beslenme alışkanlığı edinmektir. Obez kişilerde tansiyon rahatsızlığı daha fazla görülür. Bu tür kişilerde tansiyon takibi daha önemli bir hale gelir.

Tansiyon hastalığı böbreklerin ve kalbin tahrip olmasına neden olabilir. Tedavi edilmezse, gözler de zarar görebilir. Gözün retinası ve damarları, yüksek tansiyondan dolayı tahrip olabilir. Sadece tansiyonun yükselmesi değil, düşmesi de sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sağlık açısından tansiyon dengesizliğinin önlenmesi gerekmektedir.

ya da nar suyu içilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Acil durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Yüksek tansiyon ölümcül olabilir.

Tansiyonunuzu Sürekli Takip Edin!

 

TANSİYON TAKİBİ KURUMUMUZDA ÜCRETSİZ OLARAK YAPILMAKTADIR.

Tansiyondan yana sıkıntısı olan insanlar, düzenli olarak ölçüm yaparak değerleri takip etmelidir. Bu ölçümlerin belirli zamanlarda doktorlarla paylaşılarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

bottom of page